ΑΕΚΠαναιτωλικός 4-0:Οι γηπεδούχοι σκόρπισαν στο γήπεδο την ομάδα από το Αγρίνιο σημειώνοντας 4 γκολ και εξασφαλίζοντας άνετα την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Εκεί βρίσκονται και περιμένουν Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ και Άρης. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Καρέρα προσέγγισε επιθετικά το ματς και δικαιώθηκε πλήρως από το τελικό σκορ.

Η Ένωση δεν δυσκολεύτηκε σε καμία στιγμή της αναμέτρησης, έχοντας ως βάση και το 1-1 του πρώτου αγώνα. Στο 7ο λεπτό έγινε το 1-0, όταν ο Λόπες έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Κέβιν να μην διώχνει καλά και τον Ολιβέιρα να πιάνει ωραίο μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να το… βγάλει ο Κνετ. Στο 36΄ οι«κιτρινόμαυροι» κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, ο Αραούχο έδωσε στον Μάνταλο που έφυγε από κανονική θέση, ντρίμπλαρε δύο αντιπάλους και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον επερχόμενο Κρίστισιτς, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία, κάνοντας το 2-0.

Στο 78΄ ο Αραούχο έκανε το γύρισμα μέσα την περιοχή που πέρασε από την «τρύπια» άμυνα του Παναιτωλικού και ο Αλμπάνης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία, γράφοντας το 3-0.Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88 με εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι του Λιβάγια, το οποίο είχε κερδίσει ένα λεπτό νωρίτερα ο ίδιος από τον Κνετ.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος (71’ Σιμάνσκι), Αραούχο (79’ Οικονόμου), Ολιβέιρα (60’ Αλμπάνης), Λιβάγια.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Μαρσιάλ, Μαλής, Σίεστεντ, Κέβιν, Τσιγγάρας, Ταχάρ (72’ Άλβαρες), Μιμίτο, Ντουάρτε, Φυτόπουλος (63’ Ρόσα), Μπαΐροβιτς (68’ Μουνιέ).