Τα λόγια του Αντρέα Στραματσόνι στο ημίχρονο αφύπνισαν τους παίκτες του Παναθηναϊκού που με ένα γκολ του Νίκου Καλτσά στο 47’ κι ένα του Μπουμάλ στο 90’ πέτυχαν μια σημαντική νίκη (2-0) στην έδρα της Καλλονής για την 17η αγωνιστική της Super League.

Ο Στραματσόνι παρέταξε στα δεξιά τον νεοαποκτηθεί Τζιαντομένικο Μέστο, ενώ στην επίθεση έπαιξαν οι Μλάντεν Πέτριτς, Ολιβιέ Μπουμάλ και Νίκος Καλτσάς.

Το “τριφύλλι” σπατάλησε ένα ημίχρονο κινούμενος στη μετριότητα. Τα πρώτα 45 λεπτά κύλησαν δίχως τίποτα το ιδιαίτερο με τους φιλοξενούμενους να έχουν μια ανούσια κατοχή μπάλας. Η πρώτη φάση καταγράφηκε στο 38’ με σουτ του Καλτσά που κατέληξε πολύ άουτ, ενώ στο 45′ η Καλλονή απείλησε με κεφαλιά του Μίροσλαβ Μάρκοβιτς που κατέληξε λίγο άουτ.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού άλλαξε δραστικά στο β’ ημίχρονο κάτι που φάνηκε αμέσως. Στο 47′ ο Μπουμάλ σημάδεψε τον Καλτσά με σκαφτή μπαλιά και ο βεροιώτης μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να πιέζουν και στο 52’ έφτασαν κοντά σε ένα ακόμη γκολ όταν έπειτα από σέντρα-σουτ του Μεχντί Αμπέντ, ο Άντριου Χογκ απέκρουσε ασταθώς και η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Το “τριφύλλι έριξε τον ρυθμό του, προσπαθώντας να ελέγξει πλήρως το ματς, ενώ ο Στραματσόνι θέλησε να φρεσκάρει την ομάδα του ρίχνοντας στη μάχη τους Μάρκους Μπεργκ, Αμπντούλ Ατζαγκούν και Τάσο Λαγό.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει ταχύτητα ξανά μετά το 80’. Σε εκείνο το λεπτό ο Μπεργκ σούταρε αλλά ο Χογκ απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στο 88’ οι “πράσινοι” απώλεσαν δύο κλασικές ευκαιρίες.

Το παιχνίδι τελείωσε στο 90′, όταν ο Μπουμάλ “έγραψε” το 2-0. Ο Καμερουνέζος έπιασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ αιφνιδιάζοντας τον μέχρι εκείνο το σημείο εξαιρετικό Χογκ.