Νίκες για Ξάνθη, Πανσερραϊκό, Απόλλωνα Πόντου

Με το... δεξί ξεκίνησε η Ξάνθη στο κύπελλο Ελλάδας. Οι Ακρίτες επικράτησαν με 2-0 του Παναιτωλικού στο ντέρμπι του 6ου ομίλου και πλέον βρίσκονται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Πανσερραϊκό.

Η Ξάνθη ήταν καλύτερη καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 27' ο Μπαξεβανίδης έκανε τη σέντρα κι ο Κάστρο με κεφαλιά έκανε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη στο 60' ο Τριάδης από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σβάρνας, Σιλά, Καμαρά, Μεχία (58' Ντε Λούκας), Λουσέρο, Τριάδης (82' Κικέ), Κάστρο (69' Μπρίτο), Ρότσε

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσέναμο, Κλέσιο (70' Χαντάκιας), Ροντρίγκες, Μίχαϊ, Τσοκάνης, Μπράβο, Πάουλο (61' Ρόσα), Φάρλεϊ (65' Βασιλούδης), Μάζουρεκ, Παρράς, Μαρκόβσκι

Πανσερραϊκός-Εργοτέλης 2-0

Με το... δεξί μπήκε ο Πανσερραϊκός στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς νίκησε 2-0 στις Σέρρες τον Εργοτέλη, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 6ου ομίλου της διοργάνωσης. Τα τέρματα που χάρισαν το "τρίποντο" στα "λιοντάρια" σημείωσαν οι Πόζογλου (38') και Γκούρτσας (48', πέναλτι).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης (66' λ. τρ. Σιάκκας), Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Στέβιτς, Τσιμίκας, Τσαμούρης, Πόζογλου, Γκέκας (62' Παπουτσογιαννόπουλος), Ρούτσης (74' Τζιτζικαλάκης), Γκούρτσας

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Λαμπάκης, Σταμόπουλος, Πάτας, Μπούζας (67' Μαζουλουξής), Βογιατζής, Μπάτζιος, Μπουρσέλης (81' Ροβίθης), Μπουτσάκης (86' Ιατρούδης), Σταματάκος, Κάιπερς

Αιγινιακός-Απόλλων Πόντου 0-1

Με νίκη ξεκίνησε ο Απόλλων Πόντου τις υποχρεώσεις του, καθώς νίκησε 1-0 τον Αιγινιακό στο Αιγίνιο, σε αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου της διοργάνωσης. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε ο Μπρίτο στο 84'.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: (Κώστας Νικολαΐδης): Καραγκιόζης, Τοπαλίδης, Λιόλιος, Βλάχος (90' Σισέ), Γιαζιτζόγλου, Πολύζος, Ζούρκος (57' Αντωνιάδης), Παπαδόπουλος (73' Τσολακίδης), Γκατσολάρι, Σοφιάνης, Δωματάς

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Αμαραντίδης (55' Μιλοσάβλιεφ), Καλί, Σαμαράς, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Ν' Λουντουλού, Καλογέρης (88' Καλαϊτζίδης), Βεργώνης, Χασομέρης, Κυβελίδης (69' Μπρίτο)