ΖενίτΟλυμπιακός 91-87: Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν τα κατάφερε στη Ρωσία και φεύγει με το κεφάλι κάτω. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε εκτός έδρας με και ο στόχος της οκτάδας απομακρύνθηκε. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή στο τέλος, αλλά η περιφερειακή άμυνα τους πρόδωσε για άλλη μία φορά. Δεν ήταν αρκετή η τεράστια εμφάνιση του Βασίλη Σπανούλη όπου σκόραρε 31 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. Για τους Ρώσους ξεχώρισαν οΒορόνοβ με21 πόντους, ο Αγιόν με 15, αλλά κι ο Άιβερσον που είχε 6 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Βασίλης Σπανούλης, Κώστας Παπανικολάου και Γιώργος Πρίντεζης στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη από την πλευρά των τεσσάρων Αμερικανών των «ερυθρόλευκων». Οι Τέιλορ Ρότσεστι (0/4), Ουέιντ Μπάλντγουιν (0/5), Μπράντον Πολ (0/6) και Όγκουστιν Ρούμπιτ (0/1) δεν έδωσαν ούτε έναν πόντο στους Πειραιώτες, έχοντας συνολικά 0/16 σουτ!

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Πειραιώτες υποχώρησαν στο 8-13 και δεν κατάφεραν να πλησιάσουν την πρώτη οκτάδα, παραμένοντας σε απόσταση 2 νικών από την 8η θέση στην οποία βρίσκεται η Βαλένθια με ρεκόρ 10-11.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 45-43, 66-58, 91-87

Οι δηλώσεις του Μπαρτζώκα

«Σε ένα τέτοιο παιχνίδι, απέναντι σε μια ομάδα όπως η Ζενίτ, θα έπρεπε να παίξουμε καλύτερα επιθετικά, αλλά και αμυντικά», είπε αρχικά ο τεχνικός του Ολυμπιακού και συνέχισε: «Χρειαζόμασταν περισσότερους παίκτες να συνεισφέρουν στο ματς επιθετικά και αμυντικά και θεωρώ πως το μεγάλο μας πρόβλημα ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο όπου και χάσαμε όλες τις διεκδικούμενες μπάλες που ήταν 50-50, ριμπάουντ και πολλές κατοχές που έκριναν το ματς. Η Ζενίτ βρήκε αυτοπεποίθηση από τις δεύτερες ευκαιρίες που της δώσαμε. Και το δεύτερο στοιχείο, ήταν πως σε ένα κλειστό ματς, κάναμε πολλά λάθη. Πολλές φορές, όταν επιστρέφαμε στο σκορ, δεν ήταν πως δεν σκοράραμε, αλλά κάναμε λάθη με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να βρίσκει πόντους στον αιφνιδιασμό. Έτσι λοιπόν, το να κερδίσεις εκτός έδρας θα πρέπει να μείνεις 40 λεπτά στο πλάνο και να έχεις πολλούς παίκτες μέσα στο ματς και δυστυχώς αυτό δεν έγινε σήμερα για εμάς»