Ο Νταβίντ Φουστέρ “λύτρωσε” τον Ολυμπιακό, χαρίζοντάς του τη νίκη με 2-1 επί του αξιόμαχου Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, με την οποία οι ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το σκορ άνοιξε για τον Ολυμπιακό ο Νταβίντ Φουστέρ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα πανέμορφο γκολ από τον Βαλεριάνο στο 53′. Το τελικό 2-1 για τους Πειραιώτες διαμόρφωσε ο Φουστέρ στο 85′.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Σμ. (Τεννές): Αποστολίδης, Πάνος, Δεληζήσης, Γκότοβος, Βαλεριάνος (79′ Αρναούτογλου), Ψιάνος, Φατιόν (51′ Παρπέξ), Κονέ, Φαρινόλα (68′ Λαγός), Βάντερσον, Τζιώρας.

Ολυμπιακός (Σίλβα): Καπίνο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Κασάμι, Πάρντο (68′ Ντουρμάζ), Κολοβός, Φουστέρ, Φινμπόγκασον (79′ Ιντέγε).

Στο άλλο ματς του ομίλου, ο Παναιγιάλειος νίκησε με 1-0 τον Πλατανιά, όμως οι Κρητικοί ακολούθησαν τον Ολυμπιακό στη φάση των “16”.

Σε αναμετρήσεις για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος έχουν ως εξής: