Η πληγωμένη Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε αφάνταστα να κάμψει την αντίσταση του Ολυμπιακού στην "Άλιαντς Αρένα" για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League και το τελικό 2-0 ήρθε με γκολ στο τελευταίο 20λεπτο.

Η ομάδα του Μαρτίνς στάθηκε αξιοπρεπώς απέναντι στους Βαυαρούς, έμεινε όρθια στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, άντεξε όσο μπορούσε αμυντικά, αλλά στο τέλος υπέκυψε, αφού μίλησε η ατομική ποιότητα των γηπεδούχων που ήταν κυνικοί σε όλο το 90λεπτο.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Ζοζέ Σα που με εξαιρετικές επεμβάσεις ήταν εκεί και κράτησε όρθια την ομάδα του. Έβγαλαν τα κάστανα από τη φωτιά για τους Γερμανούς με τα γκολ τους οι Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και Ίβαν Πέρισιτς.

Η εικόνα του αγώνα

Η Μπάγερν ξεκίνησε στο ματς με μοναδικό στόχο να ελέγξει το ρυθμό. Η επιλογή του Μαρτίνς να παίξει και πάλι με 3 χαφ βγήκε στο μεγαλύτερο διάστημα του 1ου ημιχρόνου, αφού συγκριτικά με την κατοχή που έφτασε σχεδόν στο 70% για τους Βαυαρούς, δεν υπήρχαν κενοί χώροι για να βγουν καθαρές φάσεις.

Οι φωνές του Μαρτίνς από το 16’ και έπειτα ξύπνησαν τους παίκτες του. Μάλιστα, πάτησαν και την αντίπαλη περιοχή με τον Ρατζέλοβιτς να μην μπορεί να βρει στόχο από καλή θέση μετά από πάσα του Γκερέρο.

Στις φάσεις που απειλήθηκε, ο Ολυμπιακός είχε επιστρατεύσει Σα και… τύχη. Στο 35' ο Κομάν άδειασε 3 αντιπάλους του, βρέθηκε φάτσα με τον Πορτογάλο πορτιέρε που ενστικτωδώς έβγαλε τη φάση σε κόρνερ, ενώ στο 45' η κεφαλιά του Παβάρ μετά από κόρνερ του Μίλερ σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Ο Σα δήλωσε "παρών" και στη μεγάλη φάση των Βαυαρών στο ξεκίνημα του 2ο ημιχρόνου, αφού έβγαλε εξ επαφής την κεφαλιά του Γκορέτσκα.

Στις λίγες φορές που κράτησε την μπάλα ο Ολυμπιακός δεν είχε καθαρό μυαλό για να πατήσει περιοχή και να απειλήσει, με τους Ομάρ Ελαμπντελαουί και Μαντί Καμαρά να κάνουν κακές επιλογές τις φορές που βρέθηκαν κοντά στην περιοχή του Μάνουελ Νόιερ.

Τα φτερά των μαχητικών και διαβασμένων Πειραιωτών κόπηκαν στο 69ο λεπτό, με τον κορυφαίο του ματς Κομάν να βρίσκει τον Λεβαντόφσκι ο οποίος σαν σε… προπόνηση νίκησε τον Σεμέδο και με προβολή έστειλε την μπάλα στην εστία του Σα, ενώ ο Πέρισιτς που είχε περάσει αλλαγή διαμόρφωσε στο 89' το τελικό 2-0.

Η ταυτότητα της αναμέτρησης

Γήπεδο: Άλιαντς Αρένα
Διαιτητής: Πάβε Ρατσκόβσκι (Πολωνία)

Μπάγερν Μονάχου (Χανς Ντίτερ Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Ντέιβις, Αλάμπα, Μαρτίνες, Γκορέτσκα (81' Τολισό), Κίμιχ, Νιαμπρί (88' Πέρισιτς), Κομάν (90+1' Κοουτίνιο), Μίλερ, Λεβαντόβσκι

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης (71' Βαλμπουενά), Ραντζέλοβιτς (62' Μασούρας), Ποντένσε (79' Ελ Αραμπί), Γκερέρο

Γκολ: 69' Λεβαντόβσκι, 89' Πέρισιτς
Δοκάρι: 45' Παβάρ
Κίτρινη κάρτα: –
Κόκκινη κάρτα: –

Το live της αναμέτρησης

21:45 Τέλος αγώνα

90+1' Ο Κοουτίνιο στη θέση του Κομάν

89' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΓΕΡΝ! Σε αντεπίθεση των Βαυαρών ο Τολισό γύρισε την μπάλα από αριστερά και έπειτα από λανθασμένη απόκρουση του Τσιμίκα, ήρθε ο Πέρισιτς να σουτάρει από κοντά στα δίχτυα

88' Ο Πέρισιτς στη θέση του Νιαμπρί

87' Νέος καλός συνδυασμός για την Μπάγερν, αλλά ευτυχώς για τον Ολυμπιακό ο Μίλερ γυρίζει παράλληλα από δεξιά την μπάλα, αντί να σουτάρει.

84' Έπειτα από λάθος του Γκιλιέρμε, ο Νιαμπρί μπήκε από δεξιά και σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα κόντραρε σωτήρια για τον Ολυμπιακό. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κομάν σούταρε άουτ.

82' Έξω ο Γκορέτσκα μέσα ο Τολισό

79' Έξω ο Ποντένσε, μέσα ο Ελ Αραμπί

74' Σουτ του Ντέιβις άουτ

71' Μέσα ο Βαλμπουενά έξω ο Μπουχαλάκης

71' Ευκαιρία για την Μπάγερν. Γύρισμα του Νιαμπρί προβολή του Κομάν, άουτ

69' ΓΚΟΛ Η ΜΠΑΓΕΡΝ! Παράλληλη μπαλιά του Κομάν στην περιοχή, βάζει όσο πρέπει το πόδι ο Λεβαντόφσκι που κάνει το 1-0 για την Μπάγερν

67' Στο έδαφος ο Σεμέδο, με πόνο στο γόνατο. Σηκώνεται για ζέσταμα ο Παπαδόπουλος. Συνεχίζει κανονικά τελικά ο Πορτογάλος

64' Βγήκε στην κόντρα ο Ολυμπιακός αλλά το σουτ του Καμαρά έφυγε μακριά από την εστία του Νόιερ

62' Μέσα ο Μασούρας, έξω ο Ρατζέλοβιτς

61' Σουτ του Κομάν από την περιοχή και πάλι ο Σα έβαλε τη φάση

60' Σουτ του Γκνάμπρι ξανά ο Σα

50' Τεράστια ευκαιρία για την Μπάγερν. Γέμισμα στην περιοχή, πρώτη κεφαλιά από Λεβαντόφσκι, δεύτερη ο Γκορέτσκα και ο Σα εξ επαφής κρατάει όρθιο τον Ολυμπιακό

20:57 Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

20:42 Ημίχρονο στην αναμέτρηση

45' Ευκαιρία για την Μπάγερν: Κεφαλιά του Παβάρ η μπάλα στο δοκάρι του Σα

43' Σέντρα του Κομάν καθάρισε ο Σα

35' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν. Ο Κομάν άδειασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ αλλά ο Σα εξ επαφής έβγαλε εντυπωσιακά τη φάση. Στη συνέχεια της φάσης, σουτ από τον Μίλερ και πάλι καθάρισε ο Σα

21' Γύρισμα του Κομάν στην περιοχή, βρίσκει στον Ομάρ και φεύγει λίγο έξω από το δοκάρι

19' Σέντρα του Τσιμίκα, κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Πέρασε χωρίς πρόβλημα για την Μπάγερν η φάση

17' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Γκερέρο γύρισε στον Ρατζέλοβιτς το σουτ του Σέρβου μέσα από την περιοχή η μπάλα φεύγει άουτ

16' Σουτ του Γκνάμπρι στην αγκαλιά του Σα

12' Σουτ του Γκορέτσκα η μπάλα ψηλά άουτ

9' Πέφτει στην περιοχή ο Μίλερ από μαρκάρισμα του Ελαμπντελαουί, "τίποτα" λέει ο διαιτητής

5' Σουτ του Γκορέτσκα με το αριστερό με διπλή προσπάθεια λέει "όχι" ο Σα

3' Ο Ρατζέλοβιτς έτρεξε στο γήπεδο πάτησε περιοχή αλλά μπλόκαρε εύκολα ο Νόιερ

19:55 Σέντρα στην αναμέτρηση

19:54 Στο αντίστοιχο παιχνίδι για το Youth League, η Μπάγερν επιβλήθηκε με 6-0 του Ολυμπιακού που έπαιζε με 10 παίκτες από νωρίς

19:52 Και τώρα ο ύμνος του Champions League

19:49 Έτοιμες οι δύο ομάδες να μπουν στον αγωνιστικό χώρο για το τελετουργικό

19:43 Όσον αφορά τον όμιλο, η Μπάγερν που έχει το απόλυτο είναι πρώτη με 9 βαθμούς, η Τότεναμ έχει 4, ο Ερυθρός Αστέρας 3 και ο Ολυμπιακός 1 βαθμό

19:39 Στην προηγούμενη συνάντηση τους στο Μόναχο, η Μπάγερν είχε επικρατήσει με 4-0 των ερυθρόλευκων. Οι Κομάν, Μίλερ και Λεβαντόφσκι είχαν βρει δίχτυα τότε και ξεκινούν βασικοί και απόψε

19:35 Στον πάγκο της Μπάγερν: Ούλριχ, Τιάγκο, Κουτίνιο, Κουισάνσε, Πέρισιτς, Μπόατενγκ και Τολισό

19:35 Στον πάγκο του Ολυμπιακού: Αλέν, Μπενζιά, Ελ Αραμπί, Μασούρας, Βαλμπουενά, Αβραάμ Παπαδόπουλος και Τοροσίδης.

19:34 Περισσότεροι από 3.000 οπαδοί του Ολυμπιακού βρίσκονται ήδη μέσα στην "Allianz Arena"

19:33 Ο Πέδρο Μαρτίνς θα λέγαμε κάνει την έκπληξη. Αφήνει εκτός τον Μασούρα και επιλέγει για την ενδεκάδα τον Ρατζέλοβιτς, ενώ βασικός ξεκινάει και ο Σεμέδο στην άμυνα παρά τις όποιες αμφιβολίες υπήρχαν

19:31 Σίγουρα, για τον Ολυμπιακό δεν είναι εύκολη αποστολή να αντιμετωπίζει σε αυτή τη φάση μια ομάδα πληγωμένη, με τεράστιο ποδοσφαιρικό εγωισμό όπως η Μπάγερν

19:30 Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στην Μπάγερν Μονάχου και τον Ολυμπιακό για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League